يکشنبه 26 خرداد 1398 - 13 شوال 1440
  آمارسایت
مهمان : 41
اعضا عضو سایت : 19
اعضا آنلاین : 0
امروز : 2236
ديروز : 2900
ماه : 728198
سال جاری : 1220085
تعدا مطالب : 2055
كل : 1221085
 
تاریخ : دوشنبه 2 مهر 1397
کد 3139

از همکدسازی تا حذف آبونمان تصمیمی عجولانه به نفع یا زیان مشترکان؟

از همکدسازی تا حذف آبونمان تصمیمی عجولانه به نفع یا زیان مشترکان؟
به گزارش ایسنا ، بااین‌حال شرکت مخابرات ایران در راستای رعایت عدالت اجتماعی ، طرحی را که با بی‌عدالتی به این شرکت تحمیل‌شده بود را اجرا کرد درحالی‌که ضررهای زیادی ازنظر درآمدی به شرکت وارد شد.
 این در حالی بود که شرکت مخابرات ایران از سال ۸۲ تا امسال ، تنها ۱۰ درصد افزایش درآمد داشته است و در مقابل به خاطر اجرای طرح همکدسازی ۲۰ درصد کاهش درآمد را متحمل شده است. حذف درآمد و بازگشت به درآمد قبل از سال ۱۳۸۲، برای اولین اپراتور مخابراتی کشور جای تأسف بسیار دارد.
 درحالی‌که شرکت مخابرات ایران در این سال‌ها، هزینه‌های زیادی برای توسعه شبکه‌های مخابراتی، افزایش و بهبود کیفیت خدمات انجام داده است.شرکت مخابرات ایران در این سال‌ها ضمن اینکه درآمد ثابتی داشته است اما بر اساس همین درآمد، برای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای ، سود سهامداران و پرداخت حقوق و امور رفاهی کارکنان خود هزینه‌های جاری و توسعه‌ای داشته است و برای تأمین این هزینه‌ها با مشکلات و چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم کرده است.
 و امروز با صدور رأی هیئت عمومی عدالت اداری و در پی شکایت دیوان محاسبات کشور، دریافت آبونمان از مشترکین تلفن‌های ثابت فاقد مجوز قانونی اعلام و ابطال می‌شود.
 باوجوداینکه مرجع ابلاغ قانون برای اپراتورهای مخابراتی، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است ، ولی به‌هرحال ، تصمیمی گرفته شد، حکمی صادر شد و لازم‌الاجراست، ولی آیا هر تصمیمی جامع است ؟ تفکرات کوتاه‌مدت یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که مسئولان را در تله تصمیمات نادرست می‌اندازد آن‌ها نمی‌دانند که تصمیمی که امروز می‌گیرند علاوه بر زمان حال بر آینده نیز تأثیر خواهد داشت.
تصمیمی که برای اهدافی که در نظر دارید ، گرفته می‌شود؛ حتی اگر درست و کاربردی به نظر برسد؛ اما شاید با تأثیراتی که بر روی دیگران می‌گذارد در آینده ، نه‌تنها تصمیمی نادرست باشد بلکه مخرب و توأم با تأثیرات منفی جبران‌ناپذیری نیز باشد و پیامدهای منفی آن حتی هدفی را که برای رسیدن به آن ، تصمیمی گرفته‌شده ، مخدوش و نابود کند.
شاید حذف آبونمان از قبوض تلفن ثابت ، قانونی باشد و در تفکر کوتاه‌مدت برخی نیز به نفع مشترکان باشد و در راستای عدالت اجتماعی ، منفعت عمومی هم داشته باشد؛ اما آیا در آینده با کاهش درآمد مخابرات ، منجر به کاهش هزینه‌های توسعه‌ای و ایجاد مشکل در برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای نخواهد شد؟
آیا مطلوب‌تر این نیست که جایگزینی برای حذف این مبلغ از قبوض در نظر گرفته شود؟ شرکت مخابرات ایران در سال ۹۶ ، بالغ‌بر ۴۸۵۰میلیارد تومان هزینه عملیاتی در بخش تلفن ثابت داشته است و بالغ‌بر ۳هزار میلیارد تومان بودجه سرمایه‌ای را برای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای خود هزینه کرده است؛ چطور می‌تواند با درآمد ثابت در راستای توسعه گام‌های استواری بردارد؟
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 2 مهر 1397
  • ساعت 15
  • توسط کارشناس روابط عمومی
  • تعداد بازدید 157
نظرات شما
captcha refresh