جمعه 28 دي 1397 - 12 جمادى الأولى 1440
  آمارسایت
مهمان : 24
اعضا عضو سایت : 19
اعضا آنلاین : 0
امروز : 94
ديروز : 2193
ماه : 62316
سال جاری : 164425
تعدا مطالب : 1884
كل : 165425
 
تاریخ : يکشنبه 23 ارديبهشت 1397
کد 2893

یادداشتی اختصاصی اقتصاددان سوئیسی

خروج امریکا از بر جام برای ایران یک هدیه است.


اقدام ترامپ به خروج از برجام اصلا نباید مایه نگرانی ایرانی‌ها باشد، هیچ اتفاق منفی و سریعی پس از خروج ترامپ از برجام رخ نخواهد داد. ترامپ هر طور که رفتار کند و به هر شیوه‌ای که سخنرانی کند، نهایتا عروسک خیمه شب بازی نتانیاهو حساب می‌شود. نتانیاهو انسانی بسیار دروغگو است و بر اساس دستورات دولت پنهان عمل می‌کند. بر اساس اخبار و شنیده‌ها سه کشور اروپایی همچنان بر اجرای برجام امید دارند و بارها گفته‌اند که به اجرای برجام تاکید دارند. بر اساس این گفته اروپایی‌ها و همینطور تعهد روسیه و چین به برجام نشان دهنده وجود یک فضای مثبت به نفع ایران در منطقه است. ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود متعهد بوده و براساس نظر آژانس بین‌المللی اتمی بر هر آنچه که قول داده ، پایبند بوده است. غرب دروغ می‌گوید ، آنها خود به خوبی این مسئله را می‌دانند هر چند که گاهی این مسئله را نیز کتمان می‌کنند.
به علاوه ایران به خوبی در حوزه «اقتصاد مقاومتی» تاکنون عمل کرده و توانسته توفیقات مناسبی در این حوزه کسب کند. اتکا به خود و استقلال در حوزه اقتصادی ، تلاش به کاهش وابستگی اقتصادی به غرب و دیگر اقدامات از این دست به رشد اقتصادی ایران کمک می‌کند. در واقع بزرگترین اقدام ایران پس از خروج آمریکا از برجام تلاش برای جدایی از اقتصاد غرب است که بارها و در لحظات حساس به ایران ضربه وارد کرده است. ایران با توجه به تحمل تحریم‌های یک طرفه غربی‌ها به خوبی این سیاست‌ها را اجرا می‌کند.
همچنین اتفاق مهم دیگری که در آستانه رخ دادن است این است که ایران به «سازمان همکاری شانگهای» ملحق خواهد شد. نهادی که ارتباط مستقیم به اقتصاد غربی  ندارد و خود را نسبت به آن مستقل کرده است.
به نظر می‌رسد در شرایط کنونی سازمان همکاری شانگهای به مراتب نسبت به نمونه سازمان‌های اقتصادی غربی با ضریب اطمینان بالاتری فعالیت می‌کنند و به مراتب قابل اطمینان‌تر از غربی‌ها هستند. ایران نمی‌تواند با ارتباط با اقتصاد غرب دوران خوبی را تجربه کند. نکته مهم دیگری که باید آن را نیز لحاظ کرد اینکه، تحریم‌های اقتصادی به زودی دیگر تاثیر چندانی بر اقتصاد ایران نخواهد داشت. اقتصاد مقاومتی یک اصول مشخصی دارد که در دیدار پوتین با آیت‌الله خامنه‌ای به برخی از آن‌ها‌ اشاره شد.
 پوتین در آن دیدار خدمت رهبر انقلاب این نکته را بیان کرد که روسیه قدردان غرب به خاطر تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو است، چراکه در سایه این تحریم‌ها مسکو توانسته پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف داشته باشد. به لطف همین تحریم‌ها روسیه همچنین توانسته در حوزه نظامی پیشرفت‌های زیادی داشته باشد.
ایران هم می‌تواند یک الگوی مشابهی همچون روسیه را برای خود طراحی کند و از تحریم‌ها به نفع خود استفاده کند تا در زمینه‌های مختلف قدرت پیدا کند. انسان‌های با استعداد فراوانی در ایران زندگی می‌کنند و بسیار تحصیل کرده‌اند.منابع سرشار طبیعی در این کشور وجود دارد و می‌تواند در همه زمینه‌ها پیشتاز باشد. به نظر می‌رسد بخشی که بسیار مشکل ساز است وجود افرادی در داخل ایران است که به عنوان ستون پنجم عمل می‌کند. کسانی که عاشق تعامل با غرب هستند و نمی‌خواهند بپذیرند که غرب فایده‌ای برای اقتصاد ایران نخواهد داشت. به عقیده من بزگترین چالش توجیه و تعامل با این افراد است. 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 23 ارديبهشت 1397
  • ساعت 07
  • توسط پایگاه شهید داروئیان
  • تعداد بازدید 208
نظرات شما
captcha refresh